rektorzy.pl

Rektorzy - artykuły

tag
Decyzją Uniwersyteckiego Kolegium Elektorów rektorem na kadencję 2016–2020 dnia 23 marca został wybrany prof. Adam Jezierski, który od 2008 r. pełni funkcję prorektora ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą.
5 kwietnia 2016 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, zgodnie z kalendarzem wyborczym przyjętym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, odbyły się wybory Rektora na kadencję 2016-2020. Kolegium Elektorów, złożone z przedstawicieli całej społeczności akademickiej składa się z 269 osób. W głosowaniu tajnym oddano 264 ważnych głosów. 155 elektorów było za wyborem prof. Zygmunta Litwińczuka na jedenastego Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
W czwartek 17 marca odbyły się wybory nowego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Kolegium Elektorów, złożone z reprezentantów wszystkich grup zawodowych uczelni oraz studentów liczyło w sumie 200 osób. W głosowaniu oddano 194 ważne głosy. 174 elektorów było za wyborem prof. Antoniego Różalskiego na siedemnastego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego.
Na ogólną liczbę dwustu elektorów na posiedzeniu wyborczym obecnych było 195 elektorów. Na 194 ważnie oddane głosy, prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk otrzymał 117 głosów. Pozostali kandydaci otrzymali: prof. zw. dr hab. Marian Kisiel – 41 głosów, prof. zw. dr hab. Krystian Roleder – 18 głosów, prof. zw. dr hab. Alicja Ratuszna – 17 głosów. Swoje urzędowanie na stanowisku Rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. Andrzej Kowalczyk rozpocznie 1 września 2016 r.

Uroczyście wspominamy nasze siedemdziesięciolecie nie tylko z szacunku dla upływającego czasu, lecz ze świadomości, że jest on miarą pozycji i znaczenia każdej wyższej uczelni. Do miana uniwersytetu trzeba dojrzeć. Tego typu instytucja musi mieć swój charakter, określony zakresem i poziomem prowadzonych badań naukowych oraz bogatą ofertą studiów, dostosowaną do ambicji studentów i potrzeb rynku pracy. Tej drogi nie da się przejść na skróty.
Kobiety pełnią funkcję rektora w 10 proc. unijnych uniwersytetów, zarządzają 15,5 proc. instytucji szkolnictwa wyższego oraz stanowią ok. 40 procent wszystkich naukowców w szkolnictwie wyższym - takie dane wynikają ze sprawozdania Komisji Europejskiej.
Profesor Wojciech Nowak został wybrany w piątek na rektora najstarszej polskiej uczelni wyższej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku prof. Karola Musioła, który w tym roku kończy swoją drugą kadencję.
Prof. Marcin Pałys, specjalista od chemii nieorganicznej i fizycznej, został w środę nowym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Pałys, wybrany na czteroletnią kadencję, obejmie funkcję 1 września.
Prof. Paweł Górski został w środę ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kadencję 2012-2016. W walce o fotel rektora pokonał prof. Andrzeja Lewińskiego.
Prof. Leonarda Etela, dotąd dziekana wydziału prawa tej uczelni, wybrano w środę na stanowisko rektora Uniwersytetu w Białymstoku na lata 2012-2016. Zastąpi na tym stanowisku prof. Jerzego Nikitorowicza, który sprawował tę funkcję przez dwie ostatnie kadencje.
Prof. Marka Krawczyka wybrano na stanowisko rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) na kadencję 2012-2016. Decyzją Kolegium Elektorów Uczelni stanowisko rektora obejmie po raz drugi – poinformowała w środę rzecznik WUM Marta Wojtach.
Rektorem Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na kadencję 2012-2016 większością głosów Uczelnianego Kolegium Elektorów wybrany został prof. dr hab. Włodzimierz Sady
Prof. dr hab. Edward Włodarczyk wygrał zdecydowaną większością głosów, zagłosowało na niego 94 ze 101 biorących udział w głosowaniu elektorów.
Prof. Janusza Morysia po raz drugi wybrano rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2012-2016. Był jedynym kandydatem na funkcję rektora – poinformował rzecznik GUMed prof. Roman Nowicki.
Profesor Andrzej Gospodarowicz został w czwartek wybrany na rektora wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Zastąpił na tym stanowisku prof. Bogusława Fiedora, który rządził wrocławską uczelnią dwie kadencje.
Prof. Andrzej Chochół został wybrany rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kadencję 2012-2016. Zastąpi na tym stanowisku prof. Romana Niestrója, który ubiegał się o reelekcję. Trzecim z kandydatów był prof. Ryszard Borowiecki, który pełnił funkcję rektora tej uczelni w latach 2002-2008.
Archeolog prof. Janusz Ostoja-Zagórski został w poniedziałek wybrany na rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - poinformował rzecznik uczelni Tomasz Zieliński. Kontrkandydatem do fotela rektora był prof. Jacek Woźny.
Prof. Wiesław Banyś został wybrany rektorem Uniwersytetu Śląskiego na drugą kadencję - poinformował PAP rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko. Oddano 180 ważnych głosów. 134 elektorów głosowało "za" kandydaturą prof. Banysia, 33 było "przeciw", 13 wstrzymało się od głosu.
Prof. Bronisław Marciniak ponownie został wybrany rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego najważniejszymi priorytetami są: sprawne zarządzanie procesami badawczymi i edukacyjnymi, wspieranie badań oraz integracja poznańskiego środowiska naukowego.
Prof. Włodzimierz Nykiel został w poniedziałek ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Łódzkiego na kadencję 2012-2016. Dotychczasowy rektor był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jak poinformowała PAP dr Julita Czernecka z Uniwersytetu Łódzkiego, wyboru rektora dokonało w poniedziałek grono 190 elektorów. Prof. Nykiel, pełniący funkcję rektora od 2008 roku, otrzymał 171 głosów poparcia, 17 osób głosowało przeciw; dwa głosy były nieważne.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności